Miejscowości
Jelenia Góra
Status : miasto powiatowe
Powiat (gmina) : jeleniogórski (gm. Jelenia Góra)
Liczba mieszkańców : ok. 88 000
Główna rzeka : Bóbr
Miasta partnerskie : Bautzen, Cervia, Erfstadt, Randers, Siewierodonieck, Tequila, Tyler, Valkeakoski, Vladimir

Miasto położone w centrum śródgórskiej Kotliny Jeleniogórskiej. Od zachodu miasto otaczają Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, od północy Góry Kaczawskie natomiast od południa Karkonosze.

Historia Jeleniej góry rozpoczyna się kiedy na terach miasta pojawiła się wczesnośredniowieczna osada obronna. W 1108 Bolesław III Krzywousty zbudował tu warowny zamek. Datuje się, ze Jelenia Góra prawa miejskie uzyskała przed 1288 rokiem. W XIII wieku miasto pełniło rolę znaczącego ośrodka handlowo - rzemieślniczego księstwa świdnicko - jaworskiego. Od 1368 roku miasto było pod zwierzchnictwem Czech i dzieliło losy polityczne Śląska.

Kościół w Cieplicach Śląskich Zdrój

W drugiej połowie XVI wieku rozpoczęła się produkcja cienkich płócien, które w późniejszych okresach eksportowane były między innymi do Afryki i Ameryki. Od 1742 roku Jelenia Góra znajdowała się w państwie pruskim.

Upadek miasta nastąpił wraz z rozpoczęciem wojny trzydziestoletniej i wojen śląskich. Całkowite zahamowanie tkactwa nastąpiło kiedy miasto znajdowało się pod panowaniem państwa pruskiego a tańsze wyroby tkalni angielskich doprowadziły do wyparcia manufaktury z Jeleniej Góry.

Ożywienie gospodarcze, rozwój nowych gałęzi przemysłu i turystyki nastąpiło w XIX wieku. Połączenie kolejowe ze Zgorzelcem (1866 rok) oraz z Wrocławiem (1867 rok) podniosło rangę miasta. Rozwój miasta trwa do dzisiaj, tym bardziej że podczas II wojny światowej Jelenia Góra nie odniosła prawie żadnych zniszczeń.

Zachowany został układ urbanistyczny miasta z rynkiem w centrum pochodzący z XIII wieku. Wizytówką Jeleniej Góry jest centrum zwane Placem Ratuszowym wraz z klasycystycznym ratuszem wybudowanym w XVIII wieku i otoczonym jednymi z najpiękniejszych w Polsce barokowymi kamienicami, które zostały wzniesione po wielkim pożarze w 1634 roku.

W pobliżu rynku znajduje się gotycki kościół parafialny św. św. Erazma i Pankracego. Jest on jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Wzniesiony został w XV wieku następnie gruntownie przebudowany w 1736. We wnętrzu świątyni znajduje się renesansowa ambona i barokowy ołtarz główny.

W rozległym parku nieopodal miasta znajduje się kościół wzniesiony na planie krzyża greckiego - Kościół św. Krzyża. Zbudowany w latach 1709 - 1718 w wyniku zmuszenia cesarza austriackiego przez króla szwedzkiego Karola XII. Część centralną pokrywa płaska kopuła natomiast nad główną kopułą świątyni góruje 66 - metrowa wieża. Od 1957 roku kościół katolicki i garnizonowy.

Miejscowości w okolicy
Cieplice Śląskie Zdrój Szklarska Poręba
Cieplice Śląskie
Zdrój
Szklarska Poręba
(16 km)
Karpacz
(16 km)
Zobacz także
Cieplice Śląskie Zdrój Bobrów (Wojanów) Karkonoski Park Narodowy Pałac Wojanów
Pałac w Cieplicach
Śląskich Zdrój
Pałac w Bobrowie
(10 km)
Karkonoski Park
Narodowy
(3 km)
Pałac w Wojanowie
(7 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Jelenia Góra, noclegi w Jeleniej Górze