Miejscowości
Wrocław
Status : miasto
Powiat (gmina) : wrocławski
Liczba mieszkańców : ok. 636 000

Wrocław jest historyczną stolicą Śląska. Jest jednym z najstarszych a zarazem czwartym co do wielkości pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Miasto położone jest na Nizinie Śląskiej usytuowane po obu stronach Odry, która jest drugą co do wielkości rzeką w Polsce. Dolina Odry w mieście jest dosyć szeroka, wpadają do niej Oława, Ślęza, Bystrzyca oraz Widawa. Liczne rozgałęzienia sprawiły, że na Odrze ukształtowało się kilkanaście mniejszych i większych wysp. Ze względu na nadrzeczne położenie i wielką liczbę mostów Wrocław nazywany jest "polską Wenecją".

Wrocław

Około 990 roku Wrocław wraz z całym Śląskiem został przyłączony do państwa Mieszka I. Wraz z powstaniem biskupstwa podległemu arcybiskupowi w Gnieźnie w 1000 roku miasto zostało pierwszy raz wzmiankowane.

Prawa miejskie po raz pierwszy Wrocław otrzymał w 1226 roku. 15 lat później został doszczętnie zniszczony przez Tatarów. Od 1335 roku miasto wraz z księstwem wrocławskim znalazło się pod zwierzchnictwem Czech a następnie zostało włączone do Monarchii Habsburskiej.

Wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej nastąpiło przejściowe zahamowanie rozwoju miasta. Załamał się handel, spadła liczba ludności, zatrzymała się produkcja. W 1741 roku wraz z większością Śląska Wrocław został podbity przez Prusy czego następstwem była zmiana nazwy miasta na Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław.

W czasie II wojny światowej na terenia miasta znajdowały się 4 podobozy obozu koncentracyjnego Gross - Rossen, 7 oddziałów roboczych, głównie jeńców sowieckich oraz 25 obozów pracy przymusowej. W 1945 roku miasto zostało przekształcone przez Niemców w twierdzę. Wyburzono znaczny obszar w śródmieściu tworząc tam lotnisko. Około 70% budynków legło w gruzach a południowe i zachodnie dzielnice miasta zostały niemal całkowicie zniszczone. Po II wojnie światowej Wrocław decyzją konferencji poczdamskiej został włączony do Polski.

Architektura i urbanistyka Wrocławia zachwyca swą okazałością. Najstarszym zespołem zabytków w mieście jest Ostrów Tumski, który powstał w wyniku licznych rozgałęzień Odry. Na dawną wyspę (w XIX wieku zasypano stare koryto Odry łącząc ją z lądem) prowadzi Most Tumski. To właśnie w tej najstarszej części miasta stoi jeden z najpiękniejszych w Europie zespół budowli sakralnych. Należą do nich między innymi:

Wrocław
  • niewielki gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła z XV wieku
  • romański kościół św. Marcina z XIII wieku
  • gotycka budowla - kościół Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
  • katedra św. Jana Chrzciciela - pierwsza gotycka budowla w Polsce

Wrocław pomimo wielu zniszczeń wojennych zachował wiele cennych zabytków. Rynek starego miasta imponuje dzisiaj swoimi wymiarami (175 x 212 m) oraz otaczającymi go kamienicami, których odbudowa miała miejsce po zakończeniu II wojny światowej. W centralnej części rynku usytuowany jest gotycki ratusz. Wraz z zespołem kamienic mieszkalnych tworzy najwspanialszą średniowieczną budowlę Europy.

We wnętrzu ratusza mieści się Muzeum Historyczne z licznymi zbiorami poświęconymi dziejom Wrocławia. Nieopodal monumentalnego gotyckiego kościoła św. Elżbiety znajduje się barokowa brama, która łączy dwie kamieniczki - Jasia i Małgosię.

Ciąg dalszy artykułu w przygotowaniu...

...:: poprzednie :: powrót :: następne ::...

Fot. 14. Wrocław
Miejscowości w okolicy
Świdnica Strzelin Oleśnica
Świdnica
(48 km)
Strzelin
(37 km)
Oława
(27 km)
Oleśnica
(27 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Wrocław, noclegi, restauracje we Wrocławiu