Miejscowości
Kamienna Góra
Status : miasto
Powiat (gmina) : kamiennogórski (gm. Kamienna Góra)
Liczba mieszkańców : ok. 21 500
Główna rzeka : Bóbr
Miasta partnerskie : Ikast, Trutnov, Vierzon

Miasto położone w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Gór Kamiennych. Prawa miejskie Kamienna Góra uzyskała w 1249 roku. Do końca XIV wieku była własnością Piastów świdnicko - jaworskich, następnie królów czeskich. Dzieliła jak większość dolnośląskich miast losy polityczne Śląska. Od XVI do XVIII wieku Kamienna Góra staje się znaczącym ośrodkiem rzemieślniczo - handlowym skierowanym na sukiennictwo i płóciennictwo. Podczas II wojny światowej na terenie miasta znajdował się podobóz obozu Gross - Rosen. Wraz z zakończeniem II wojny światowej Kamienna Góra znalazła się w granicach Polski.

Kamienna Góra jest miastem które posiada wiele ciekawych i interesujących zabytków . Do ważniejszych obiektów zabytkowych możemy zaliczyć rynek miasta otoczony barokowymi kamieniczkami pochodzącymi z XVII i XVIII wieku oraz neorenesansowy ratusz z 1905 roku.

Na terenie miasta znajdują się pozostałości murów miejskich z XV wieku i ruiny renesansowego zamku wraz z dziedzińcem arkadowym pochodzący z drugiej połowy XVI wieku. Zamek został przebudowany pod koniec XIX wieku, a w roku 1964 doszczętnie spłonął.

Ruiny zamku z XVI w.

Kolejnym zabytkiem miasta jest gotycko - renesansowy kościół parafialny św. Piotra i Pawła. Wzniesiony został w XIV - XVI wieku następnie gruntownie przebudowany w XVIII wieku. W późniejszych latach kościół stał się świątynią protestantów i doczekał się kolejnych zmian w swoim wyglądzie, które zostały zachowane do dzisiaj.

Kamienna Góra jest idealnym punktem wypadowym w Góry Wałbrzyskie, Krucze i Rudawy Janowickie.

...:: poprzednie :: powrót :: następne ::...

Fot. 1. Kamienna Góra, ruiny zamku
Miejscowości w okolicy
Lubawka Krzeszów Bolków Chełmsko Śląskie
Lubawka
(10 km)
Krzeszów
(6 km)
Bolków
(16 km)
Chełmsko Śląskie
(14,5 km)
Zobacz także
Ruiny zamku w Kamiennej Górze Czarny Bór
Ruiny zamku
w Kamiennej Górze
Góry Kamienne Pałac w Czarnym
Borze
(8 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Kamienna Góra, noclegi w Kamiennej Górze