Miejscowości
Jawor
Status : miasto powiatowe
Powiat (gmina) : jaworski (gm. Jawor)
Liczba mieszkańców : ok. 25 000
Główna rzeka : Nysa Szalona
Miasta partnerskie : Roseto degli Abruzzi, Turnov, Berdyczów, Niesky, Niepołomice
Rynek z ratuszem w tle

Miasto położone jest na Nizinie Śląsko - Łużyckiej, Równinie Chojnowskiej. Brak jakichkolwiek dokumentów lokacyjnych nie pozwala na dokładne ustalenia daty nadania miastu praw miejskich. Przyjmuje się jednak, że nastąpiło to pomiędzy 42 a 75 rokiem dwunastego stulecia. Od 1301 do 1346 roku Jawor był stolicą samodzielnego księstwa , następnie został włączony do księstwa świdnickiego. W 1368 roku miasto znalazło się pod zwierzchnictwem Czech i od tamtego czasu dzieliło losy polityczne Śląska.

W 1776 roku miasto zostało niemal całkowicie zniszczone w wyniku pożaru. Wiek XIX zaowocował burzliwym rozwojem lokalnej gospodarki i szybkim przyrostem liczby ludności. Powstawały nowe dzielnice, miasto rozrastało się poza tereny starówki. Wraz z zakończeniem II wojny światowej miasto przeszło pod zwierzchnictwo Polski. Rozpoczęto odbudowę miasta w wyniku czego zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny. Wraz z upływem lat w Jaworze rozwijał się przemysł maszynowy, chemiczny i spożywczy.

Z dawnej zabudowy rynku pochodzącej z XVI i XVII wieku ocalały jedynie nieliczne kamienice. W miejsce zniszczonych budynków powstały nowe współczesne domy mieszkalne z malowniczymi podcieniami, w których niegdyś kwitł handel.

W samym centrum miasta wznosi się neorenesansowy ratusz z gotycką wieżą z drugiej połowy XIV wieku. Na szczycie wieży znajduje się galeria, jest to idealny punk widokowy na miasto i okoliczne tereny. Obecnie budynek ratusza jest siedzibą władz miasta.

Rynek
Kościół Pokoju

W pobliskim parku znajduje się barokowy drewniany ewangelicko - augsburski Kościół Pokoju pod wezwaniem Ducha Świętego. Świątynia w 2001 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W latach 1654 - 1655 za zezwoleniem cesarza Ferdynanda III rozpoczęto budowę, której konstrukcja miała zawierać jedynie drewno i glinę. Na terenie obecnego Parku Pokoju w 1972 roku znajdował się Cmentarz Ewangelicki. Burmistrz Miasta Jawora 10.IX. 2005 roku ufundował pomnik dla uczczenia pamięci Jaworzan, którzy spoczęli w tym miejscu.

Cennym zabytkiem miasta jest również gotycki kościół pod wezwaniem św. Marcina, który został zbudowany z kamienia w XIV wieku następnie przebudowany w XVI i XVII wieku. Do dzisiaj zachowały się gotyckie portale pochodzące z 1400 roku oraz bogato zdobiony renesansowy portal.

...:: poprzednie :: powrót :: następne ::...

Fot. 15. Jawor, Kościół Pokoju
Miejscowości w okolicy
Bolków Legnica Strzegom Rogoźnica
Bolków
(17 km)
Legnica
(17 km)
Strzegom
(14 km)
Rogoźnica
(8 km)
Zobacz także
Park Krajobrazowy Chełmy Zamek Bolków Zamek Świny Pałac Mściwojów
Park Krajobrazowy
Chełmy
(3 km)
Zamek Bolków
(16 km)
Zamek Świny
(14 km)
Ruiny pałacu
w Mściwojowie
(4 km)
Pałac Luboradz Dwór Drzymałowice Dwór Drzymałowice Pałac Targoszyn
Pałac Luboradz
(5,5 km)
Dwór Drzymałowice
(8 km)
Dwór Drzymałowice
(8 km)
Pałac Targoszyn
(8 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Jawor, noclegi w Jaworze