Parki Narodowe
Karkonoski Park Narodowy
Powierzchnia w ha (parku / otuliny / obszarów ochrony / lasów) : 5 575 / 11 266 / 1 717,5 / 3 827,9
Długość szlaków turystycznych : 200 km
Liczba turystów w roku : 2 - 3 mln
W drodze na Przełęcz Okraj

Karkonoski Park Narodowy ma za zadanie ochronę Karkonoszy - najwyższego sudeckiego pasma. Ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Okraj na wschodzie chroniąc cały ten obszar oraz dwie enklawy : Wodospad Kamieńczyka oraz górę Chojnik.

Najcenniejszymi pod względem przyrodniczym są obszary parku znane jako kotły polodowcowe. Po za tym, że tworzą niepowtarzalny krajobraz, nadają Karkonoszom wysokogórski charakter. Żyje tu wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. skalnica bazaltowa - jest to jej jedyne stanowisko na świecie. Inne unikalne gatunki to zawilec narcyzowy, wierzba lapońska, skalnica śnieżna i paproć zmienka górska.

Najwyższe partie Karkonoszy to tzw. wierzchowina - pofalowany i płaski teren, prezentują się bardzo okazale, zarówno widziane z podgórskich miejscowości jak i ze szczytu Śnieżki - najwyższego wzniesienia Sudetów. Kotły powstały z lodowców górskich, półkoliste niecki dochodzą do 250 m. głębokości, mają niemal pionowe ściany i różnej wielkości stawy na dnie.

Niezwykle okazale prezentują się karkonoskie torfowiska, najbardziej znane znajduje się na Równi pod Śnieżką i powstało ok. 5000 lat temu dzięki dużej wilgotności powietrza i obfitym opadom. Występująca tu kosodrzewina wraz z roślinnością bagienną tworzą niepowtarzalny klimat i krajobraz.

Fauna w Karkonoszach nie jest tak bogata jak roślinność, ale można spotkać tu wiele gatunków ssaków, ptaków, płazów i ryb. Atrakcję stanowią specjalnie sprowadzone ok. 100 lat temu muflony oraz górskie owce, choć trzeba mieć dużo szczęścia aby je spotkać. Spośród innych gatunków zwierząt spotkać można jelenie, sarny, sowy, wiewiórki oraz być może rysia. Ten ostatni wyginął ponad 200 lat temu, jednak w kwietniu 2006r. pracownik parku napotkał ślady pozostawione właśnie przez rysia - jest to informacja potwierdzona i należy mieć nadzieję, że na dobre powróci w góry, które kiedyś były jego środowiskiem.

Śnieżka
Wycią krzesełkowy w Szklarskiej Porębie

Karkonosze są jednym z najciekawszych i najpiękniejszych pasm górskich w Polsce i Europie, świetnie nadają się na piesze i rowerowe wycieczki. Dla turystów wytyczono ok. 200 km szlaków turystycznych, działa 12 schronisk które oferują łącznie ponad 500 miejsc noclegowych.

Coraz bardziej rozwija się infrastruktura narciarska. Na terenie parku działają dwa duże ośrodki narciarskie oferujące wyciągi krzesełkowe, orczykowe i kilka kilometrów naśnieżanych nartostrad.

...:: poprzednie :: powrót :: następne ::...

Fot. 5. Karkonoski Park Narodowy, Przełęcz Okraj
Zobacz także
Szklarska Poręba Kowary Jelenia Góra
Karpacz Szklarska Poręba Kowary Jelenia Góra
Baza noclegowa

Hotel Halny

As

Dom Wczasowy Maria

Magnolia
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org