Parki Krajobrazowe
Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy
Powierzchnia parku w ha : 8 570
Powierzchnia otuliny w ha : brak otuliny

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy został założony w 1998 r. Obejmuje tereny w powiatach wrocławski oraz średzkim i w całości znajduje się na Nizinie Śląskiej. Główną osią parku jest rzeka Bystrzyca, jeden z najważniejszych dopływów Odry. Park łączy tereny leśne Sudetów z jednym z nalepiej wykształconych korytarzy ekologicznych Doliny Odry. Na jego terenie znajduje się jeden z większych dolnośląskich zbiorników wodnych - Jezioro Mietkowskie - służy głównie do wydobywania kruszywa, ale jest też ciekawą propozycją dla wędkarzy.

Ślęża

Tutejszy drzewostan należy do klasy lasów o najwyższych walorach ekologicznych. Główne gatunki lasotwórcze to grab, jesion, lipa oraz dąb. Wiele terenu zajmują podmokłe siedliska o bogatym runie leśnym. W parku występuje 18 gatunków roślin pod ochroną. Spotkać możemy śnieżyczkę przebiśnieg, konwalie majową, kopytnika pospolitego oraz szafirka drobnokwiatowego.

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, mimo pięknej flory nie jest dobrze rozwinięty pod względem turystycznym, ale dzięki temu stwarza klimat do wycieczek w ciszy i spokoju. Startując rowerem z nad Jeziora Mietkowskiego można podjechać niemal pod sam Wrocław, cały czas jadąc wśród pięknego otoczenia środowiska naturalnego.


    Szlaki turystyczne
  • Szlak Zielony (kolor zielony)
  • Jarnołtów - Samowtór - Gałów - Bogdaszowice - Małkowice - Sośnica - Kąty Wrocławskie
    Imprezy
  • spływ kajakowy rzeką Bystrzycą z Mietkowa spod zapory do Skałki (lipiec).

Zobacz także
Wrocław Świdnica Jezioro Mietkowskie Kąpielisko w Maniowie
Wrocław
(4 km)
Świdnica
(12 km)
Jezioro Mietkowskie Kąpielisko w Maniowie
Rzeka Bystrzyca Ślężański Park Krajobrazowy Zamek w Domanicach Kłodzko
Rzeka Bystrzyca Ślężański Park
Krajobrazowy
(10 km)
Zamek w Domanicach Pałac Krasków
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org