Pałace i dwory
Pałac Targoszyn
Typ obiektu : pałac
Stan zachowania : dobry
Powiat (gmina) : jaworski (gm. Mściwojów)
Dawne nazwy : Bersdorf

Pałac w Targoszynie powstał w 1897 r. w neobarokowym stylu z elementami neorenesansu i rokoka. Fundatorem rezydencji był ostatni właściciel targoszyńskiego majątku baron Manfred von Richthofen.

Założenie posiada dwie kondygnacje i kryte jest dachem spadowym łamanym. Jest murowane i powstało na planie zbliżonym do czworoboku.

Dookoła pałacu roztacza się wielki i piękny park którego pierwsze plany były nakreślone już w 1855 r. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny właściciel Targoszyna baron Ulrich von Richthofen. Ostateczny swój charakter park uzyskał w 1879 r. dzięki projektom Eduarda Petzolda. Koło pałacu znajduje się pomnik ku czci XXV - lecia PRL-u.

Zespół Pałacowo - Parkowy w Targoszynie
Zespół Pałacowo - Parkowy w Targoszynie

Po II wojnie światowej pałac wraz z przyległościami przejął Skarb Państwa i stworzył w nim Państwowy Zakład Doświadczalny wraz z mieszkaniami dla pracowników. Wraz z upadkiem komunizmu pałac przeszedł pod zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W 2001 r. został przejęty przez Gminę Mściwojów. Dzięki niej oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Dolnego Śląska zabytek został odrestaurowany.

Całość założenia nosi nazwę Zespół Pałacowo - Parkowy w Targoszynie, a wewnątrz stworzono Centrum Kultury, Edukacji i Promocji "Dom Śląski". Zarządca pałacu organizuje cykliczne zajęcia ceramiczno - malarskie dla dzieci i młodzieży. Na przełomie sierpnia i września odbywa się Międzynarodowy Plener Malarski, a w czerwcu (?) rozgrywane są Międzynarodowe Zawody Sportowo - Pożarnicze.

Jak dojechać

Targoszyn znajduje się ok. 2 km od głównej trasy ze Strzegomia do Jawora. Pałac stoi we wsi, widać go z ulicy. Jego ogrody są ogólnodostępne.

Pałace i dwory w okolicy
Luboradz Drzymałowice Drzymałowice Mściwojów
Luboradz
(6 km)
Drzymałowice
(4 km)
Drzymałowice
(4 km)
Mściwojów
(4 km)
Zimnik Goczałków Górny Kostrza Żelazów
Zimnik
(4,5 km)
Goczałków Górny
(4,5 km)
Kostrza
(7 km)
Żelazów
(8,5 km)
Zobacz także
Jawor Rogoźnica Strzegom
Jawor
(8 km)
Rogoźnica
(4 km)
Strzegom
(7 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org