Pałace i dwory
Pałac Bagieniec
Typ obiektu : pałac
Stan zachowania : średni, w trakcie remontu
Powiat (gmina) : świdnicki (gm. Jaworzyna Śląska)
Dawne nazwy : Teichenau

Bagieniec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1307 roku jako Tychenow. Do około XVII wieku wieś należała do Saksonii, a od 1781 r. do Śląska. Majątek często zmieniał właścicieli, należał m.in. do rodziny Schleuer, Hulfrich, von Sachenkirch, von Kolditz, von Zedlitz, von Lieres. Od 1997 pałac znajduje się w rękach prywatnych, od kiedy to również trwa jego remont.

Pierwotne założenie to prawdopodobnie dwór. Obecnie - pałac, trójkondygnacyjny, podpiwniczony, powstały na planie regularnym.

Pałac Bagieniec

Pałac zbudowany jest głównie z cegły, z niewieloma dodatkami kamienia, kryty dachem czterospadowym. Kubatura obiektu to niespełna 5000 m3. Zabytek znajduje się w centrum wsi Bagieniec, otoczony jest pięknym, zaniedbanym parkiem oraz jeziorem, które kiedyś pełniło rolę fosy.

Do pałacu mozna się dostać kamiennym mostem wybudowanym w miejscu mostu zwodzonego. Zachowały się m.in. XIX - wieczny kamienny portal, kartusz herbowy oraz pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. W pałacu gościło wiele znanych osobistości takich jak Johann Wolfgang Goethe czy Friedrich Bogislaw von Tauentzien.

Pałace w okolicy
Wiśniowa Wierzbna Sulisławice Śmiałowice
Pałac w Wiśniowej
(1,5 km)
Pałac w Wierzbnej
(2,5 km)
Ruiny pałacu
w Sulisławicach
(2,5 km)
Pałac w Śmiałowicach
(4 km)
Zobacz także
Świdnica Jaworzyna Śląska Ruiny zamku w Pankowie Jezioro Mietkowskie
Świdnica
(6 km)
Jaworzyna Śląska
(6 km)
Ruiny zamku w Pankowie
(5 km)
Jezioro Mietkowskie
(14 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org