Miejscowości
Złoty Stok
Status : miasto
Powiat (gmina) : ząbkowicki (gm. Złoty Stok)
Liczba mieszkańców : ok. 3000

Złoty Stok, zwany dolnośląskim Eldorado od początku swojej historii był związany z wydobyciem złota. Miasto posiada prawie 1000 - letnią historię eksploatacji, a całkowita liczba wydobytego tu kruszcu przekracza 16 ton.

W drodze między sztolniami

Złoto wydobywali w Złotym Stoku najprawdopodobniej już Celtowie, a w XIII w. był to spory ośrodek górniczy. Ze złotem jest również związana najciekawsza atrakcja turystyczna miasta i regionu - podziemna trasa turystyczna, która obejmuje spacer po nieczynnych już sztolniach - "Gertrudzie" i "Czarnej".

Wewnątrz prócz szybów górniczych zobaczymy stare narzędzia geodezyjne, piec do wytopu złota oraz zbiory minerałów z regionu i świata.

Ciekawym pomysłem jest tzw. Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli - zbiór ciekawych, a zarazem śmiesznych tablic informacyjnych. Większość dotyczy przepisów BHP w zakładach pracy i jest to wyjątkowo niepowtarzalny pomysł autorstwa Pani Elżbiety Szumskiej - właścicielki kompleksu.

Usługi Turystyczne "Aurum"
57-250 Złoty Stok, ul. Złota 7
tel. 074 / 817 55 08

W Złotym Stoku znajduje się kilka zabytków architektury m.in. barokowe kamienice z XVIII w. oraz neogotycki kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiony w 1876 r.

Miejscowości w okolicy
Bardo Ząbkowice Śląskie Kłodzko
Bardo
(13 km)
Ząbkowice Śląskie
(16 km)
Kłodzko
(16 km)
Lądek Zdrój
(13 km)
Zobacz także
Kopalnia Złota w Złotym Stoku Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Kopalnia Złota
w Złotym Stoku
Kotlina Kłodzka Śnieżnicki Park
Krajobrazowy
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org