Miejscowości
Zgorzelec
Status : miasto
Powiat (gmina) : zgorzelecki (gm. Zgorzelec)
Liczba mieszkańców : ok. 33 200
Główna rzeka : Nysa Łużycka

Zgorzelec jest położony w południowo - zachodnim krańcu województwa, nad rzeką Nysą Łużycką. Leży na granicy z Niemcami, naprzeciw miasta Goerlitz, dzięki czemu jest licznie odwiedzane przez naszych zachodnich sąsiadów.

Miejski Dom Kultury
Dom Kultury, fot. www.zgorzelec.bighost.pl

Historia Zgorzelca jako miasta sięga ok. 1215 roku. Do 1945 r. Zgorzelec był przedmieściem niemieckiego Goerlitz. W trakcie II wojny światowej pod miastem znajdował się obóz jeniecki Stalag VIII A oraz filia obozu Gross-Rosen.

6 lipca 1950 r. podpisano tu układ między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Niemiecką o wytyczeniu ustalonej i istniejącej granicy państwowej na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Najpiękniejsze zabytki przedwojennego miasta znajdują się po niemieckiej stronie granicy. Warto jednak zobaczyć Miejski Dom Kultury, miejsce gdzie podpisano traktat oraz leżący nieopodal amfiteatr.

Na wschód o miasta znajduje się Cmentarz Bohaterów II Armii Wojska Polskiego gdzie pochowano ok. 3500 żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

Cmentarz Bohaterów II Armii Wojska Polskiego
Cmentarz, fot. www.zgorzelec.bighost.pl
Hotel Pawłowski
Hotel Pawłowski

Bliskości z Goerlitz miasto zawdzięcza bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną. Przykładem może być Hotel i Restauracja Pawłowski oferujący zarówno pokoje dla podróżnych, jak i salę dla osób planujących wesela i konferencje.

Swój sukces zawdzięcza turystom zwiedzającym staromiejskie kamieniczki i szukającym odpoczynku w dalszej drodze.

Miejscowości w okolicy
Leśna
Lubań
(22 km)
Leśna
(24 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Zgorzelec, noclegi, restauracje w Zgorzelcu