Miejscowości
Wambierzyce
Status : znana wieś pielgrzymkowa
Powiat (gmina) : kłodzki (gm. Radków)
Liczba mieszkańców : ok. 1200

Wambierzyce to znane miejsce pielgrzymkowe, tutejsze sanktuarium składa się z 17 bram, kościoła Nawiedzenia NMP i ok. 100 kaplic kalwaryjskich - cały ten zespół wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. nazywany jest śląską Jerozolimą. Barokowe wyposażenie kościoła jest wyjątkowo piękne, na szczególną uwagę zasługują reprezentacyjne schody, bogato zdobiona fasada oraz gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Ciekawą atrakcją turystyczną jest ruchoma szopka z końca XIX w., tworzona 28 lat przez czeskiego artystę - zegarmistrza Longinusa Wittiga. Spośród kilkuset drewnianych figur, ruchomych jest ok. 300 - wszystkie napędzane mechanizmami zegarowymi.

Osobliwym pomysłem jest prywatne muzeum gospodarstwa domowego - znajdziemy tutaj ekspozycje żelazek, urządzeń rolniczych i gospodarstwa domowego oraz wiele innych ciekawych przedmiotów. Przy muzeum znajduje się mini zoo - rozrywka głównie dla dzieci, spotkać tu można sarny, strusie, dziki, kozy i inne zwierzęta. Jest również możliwość noclegu w gospodarstwie agroturystycznym.

Muzeum Dawnych Sprzętów Gospodarstwa Domowego
Wambierzyce, ul. Wiejska 52
tel. 074 / 871 91 84
Miejscowości w okolicy
Kłodzko Duszniki Zdrój Kudowa Zdrój
Kłodzko
(19 km)
Duszniki Zdrój
(9 km)
Polanica Zdrój
(10 km)
Kudowa Zdrój
(28 km)
Zobacz także
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie Park Narodowy Gór Stołowych
Kopalnia Węgla
w Nowej Rudzie
(14 km)
Park Narodowy
Gór Stołowych
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org