Miejscowości
Strzelin
Status : miasto powiatowe
Powiat (gmina) : strzeliński (gm. Strzelin)
Liczba mieszkańców : ok. 13 000
Główna rzeka : Oława
Miasta partnerskie : Trutnov, Straelen

Prawa miejskie Strzelin uzyskał w 1292 r. i przez wiele stuleci był ośrodkiem rzemieślniczo - handlowym. W trakcie II wojny światowej znajdował się tu obóz pracy przymusowej, a miasto zostało zniszczone w 80%. W 1861 r. uruchomiono pierwszy kamieniołom, a dzisiaj strzelińskie kamieniołomy granitu są największe w Polsce i są zaliczane do największych w Europie - główne wyrobisko ma głębokość ponad 100 m.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Spośród zabytków warto zobaczyć , pierwotnie wzniesiony jako romańska rotunda na planie dwóch kół w XII w. Dzisiaj jest to budowla dwunawowa ze sklepieniami krzyżowo - żebrowymi i kolistą wieżą.

W rynku stoją ruiny gotyckiego ratusza z XV w., obecnie zabezpieczane oraz powoli restaurowane. Nieopodal ratusza znajduje się rezydencja książąt legnicko - brzeskich z ok. 1600 r. oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego o barokowym wystroju wnętrz.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
   
Miejscowości w okolicy
Niemcza Wrocław
Niemcza
(19 km)
Oława
(25 km)
Wrocław
(40 km)
Zobacz także
Pałac w Strzelinie Witostowice Nieszkowice
Pałac w Strzelinie Wzgórza Strzelińskie
(5 km)
Zamek w Witostowicach
(13 km)
Zamek w Nieszkowicach
(11 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Strzelin, noclegi w Strzelinie