Miejscowości
Srebrna Góra
Status : wieś
Powiat (gmina) : ząbkowicki (gm. Stoszowice)
Liczba mieszkańców : ok. 1000
Dawne nazwy : Silberberg

Pierwsze informacje o Srebrnej Górze pochodzą z XIV w. a miasteczko, niegdyś zwane "Perłą Gór Sowich" było od zawsze związane z wydobyciem srebra. Największe jego wydobycie przypadło na XVI w. kiedy powstało mnóstwo kopalnianych szybów gdzie pozyskiwano rudy ołowiu zawierające srebro. W 1536 r. uzyskała prawa miejskie i przywileje górnicze, po zakończeniu II wojny światowej prawa te zostały odebrane.

Srebrna Góra znana jest z unikatowego na skalę europejską obiektu militarnego - tzw. "Twierdza Srebrnogórska" to potężna warownia strzegąca przełęczy pomiędzy Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Twierdza była w stanie pomieścić ponad 3500 żołnierzy oraz zapasy amunicji i jedzenia. Składa się ona z kilku obiektów fortecznych gdzie główną rolę spełniał Donżon składający się ze 150 pomieszczeń fortecznych. W pozostałych bastionach mieścił się szpital, browar czy prochownia.

Dzisiaj ten wspaniały zabytek jest udostępniony dla turystów, głównie Donżon którego kazamaty można zwiedzać prawie w całości. Z wałów jest piękny widok na okoliczne góry i miejscowości. Oprócz tego zobaczymy ekspozycje dział, moździeży oraz innej broni wchodzącej w skład uzbrojenia Ludowego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. W leżącym nieopodal "Forcie Ostróg" znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca jeńców wojennych przetrzymywanych na terenie fortu podczas II wojny światowej.

Nieopodal twierdzy znajdują się ślady po sowiogórskiej kolei zębatej będącej niezwykłą atrakcją turystyczną od momentu jej budowy w 1902 r. Trasa stanowiąca połączenie ze Ścinawką Średnią biegła przez wiele wzgórz i przełęczy. W najtrudniejszych momentach kolej była wspomagana przez trzecią zębatą szynę. Torowisko po niespełna 30 latach zostało niestety rozebrane wskutek kryzysu finansowego kolei. Część starej trasy jest dzisiaj jednak miejscem zachęcającym do długiego spaceru. Prócz wielu zachowanych unikatowych wiaduktów roztacza się stąd piękny widok na okolice.

Spośród zabytków architektury w mieście warto zobaczyć zachowany układ urbanistyczny w centrum miejscowości z XVIII i XIX wiecznymi domami oraz barokowy kościół św. Piotra i Pawła. W miejscowości znajduje się także niewielki zalew oraz basen. Dzięki rozwijającej się bazie noclegowej i gastronomicznej Srebrna Góra jest doskonałym miejscem wypadowym w Góry Sowie i Góry Bardzkie.

Miejscowości w okolicy
Ząbkowice Śląskie Bardo Bielawa Dzierżoniów
Ząbkowice Śląskie
(8 km)
Bardo
(8 km)
Bielawa
(16 km)
Dzierżoniów
(18 km)
Zobacz także
Park Krajobrazowy Gór Sowich Zamek Stoszowice Pałac w Budzowie Pałac Jodłownik
Park Krajobrazowy
Gór Sowich
Zamek Stoszowice
(4 km)
Pałac Budzów
(1 km)
Pałac Jodłownik
(10 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org