Miejscowości
Sobótka
Status : miasto
Powiat (gmina) : wrocławski (gm. Sobótka)
Liczba mieszkańców : ok. 6700
Główna rzeka : Czarna Woda
Dawne nazwy : Zobten am Berge

Sobótka po raz pierwszy wzmiankowana była w połowie XII w. jako osada targowa - najstarsza na Śląsku. Prawa miejskie otrzymała od Henryka Brodatego w 1221 r. Po splądrowaniu miasta przez husytów w 1428 r. ponowny rozkwit przeżyła dopiero w XVI w. kiedy przeszła pod panowanie Habsburgów. Podczas wojny 30 - letniej została zniszczona i wyludniona, pozostało w niej zaledwie ok. 200 mieszkańców. W 1745 r. znalazła się w granicach Prus, później byłą własnością klasztorną. Pod koniec II wojny światowej w czasie walk została zniszczona w 50 procentach. Odbudowana kilka lat później jest dziś niezwykle urokliwą miejscowością.

Spośród zabytków architektury warto zobaczyć gotycki kościół św. Anny z figurami i rzeźbami, barokowy kościół św. Jakuba z gotyckimi elementami dekoracji, rynek z kamienicami z XIX w. W najstarszej z nich utworzono Muzeum Ślężańskie z lapidarium. Na uwagę zasługuje również XIX - wieczny pałac, budynek starego browaru z XIX w. oraz budynek plebanii z przełomu XVII/XVIII w.

Dzięki swojej bliskości ze Ślężą, Sobótka jest doskonałym miejscem wypadowym i zapleczem turystycznym dla mieszkańców Wrocławia i Świdnicy.

Sobótka

Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
 
Miejscowości w okolicy
Świdnica Wrocław Dzierżoniów Strzelin
Świdnica
(21 km)
Wrocław
(32 km)
Dzierżoniów
(25 km)
Strzelin
(30 km)
Zobacz także
Ślężański Park Krajobrazowy Jezioro Sulistrowiczki Dwór Będkowice Pałac Piotrówek
Ślężański Park
Krajobrazowy
Jezioro Sulistrowiczki
(7 km)
Dwór Będkowice
(4 km)
Pałac Piotrówek
(8,5 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Sobótka, noclegi w Sobótce