Miejscowości
Polanica Zdrój
Status : miasto uzdrowiskowe
Powiat (gmina) : kłodzki (gm. Polanica Zdrój)
Liczba mieszkańców : ok. 7000
Główna rzeka : Bystrzyca Dusznicka

Polanica Zdrój to jedno z większych sudeckich uzdrowisk. Znajduje się pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Bystrzyckimi nad Bystrzycą Dusznicką. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1347 r., natomiast źródła mineralne znane są od XVII. Największy rozwój Polanicy Zdrój jako uzdrowiska rozpoczął się w 1873 r. pod nazwą Altheide Bad.

Leczone są tutaj choroby układów krążenia i trawienia. Do leczenia wykorzystuje się szczawy wodorowęglanowo-wapniowe - najbardziej znane źródło to "Wielka Pieniawa" która jest również dostępna w całej Polsce jako gotowy zabutelkowany produkt.

Właśnie "Wielka Pieniawa" jest najbardziej znanym sanatorium, pochodzącym z 1904 r. W Polanicy Zdrój znajduje się wiele sanatoriów i domów wczasowych, w większości są to budynki pochodzące z początku XX w. Na uwagę zasługuje również Pijalnia Wód Mineralnych z 1911 r., Dom Zdrojowy z 1892 r. oraz Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej z 1925 r.

W Polanicy Zdrój odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Turniej Szachowy im. A. Rubinsteina oraz koncerty muzyki kameralnej i organowej. Ciekawa jest również iluminacja świetlno - muzyczna w Parku Zdrojowym, polegająca na uruchamianiu w 20-minutowych cyklach kolorowej fontanny.

Dla wszystkich udających się do Polanicy Zdrój polecamy baze noclegów - Polanica Zdrój noclegi.

Miejscowości w okolicy
Kłodzko Duszniki Zdrój Kudowa Zdrój
Kłodzko
(12 km)
Duszniki Zdrój
(10 km)
Wambierzyce
(10 km)
Kudowa Zdrój
(22 km)
Zobacz także
Park Narodowy Gór Stołowych Pałac Piszkowice Pałac Korytów
Park Narodowy
Gór Stołowych
(6 km)
Góry Bystrzyckie
(3 km)
Pałac Piszkowice
(9 km)
Pałac Korytów
(9 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Polanica Zdrój, noclegi w Polanicy Zdrój