Miejscowości
Oleśnica
Status : miasto
Powiat (gmina) : oleśnicki (gm. Oleśnica)
Liczba mieszkańców : 37 000
Główna rzeka : Oleśniczka

W XI w. istniał tu gród książęcy i targowe podgrodzie, później gród kasztelański. Prawa miejskie Oleśnica uzyskała w 1255 r., a w latach 1312 - 1495 była stolicą księstwa oleśnickiego. W XVII w. miasto było ośrodkiem polskiego protestantyzmu, od 1742 r. znalazło się w granicach Prus. W trakcie II wojny światowej mieścił się tu obóz pracy przymusowej, a miasto zostało zniszczone w ok. 80%. Po wojnie znalazło się ponownie w granicach Polski.

Oleśnica

W Oleśnicy znajduje się dobrze zachowany zamek książąt piastowskich, budowany etapami, pochodzący z XIII i XIV w., przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. Przy zamku znajduje się kościół zamkowy św. Jana Ewangelisty, powstały w XIV w. w stylu gotyckim.

Ciekawym zabytkiem jest dawna synagoga powstała w XIV w., przebudowana na arsenał w XVI w. Obecnie jest tutaj kościół zielonoświątkowców. Nieopodal stoi kościół NMP i św. Jerzego, który powstał po połączeniu dwóch kościołów z XIV i XV w.

Imponującymi zabytkami są także ratusz z początku XV w. oraz częściowo zachowane mury obronne wraz z bramą Wrocławską z XIV w.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
Miejscowości w okolicy
Wrocław
Wrocław
(27,5 km)
Trzebnica
(25 km)
Oława
(30 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Oleśnica, noclegi w Oleśnicy