Miejscowości
Niemcza
Status : miasto
Powiat (gmina) : dzierżoniowski (gm. Niemcza)
Liczba mieszkańców : 3300
Główna rzeka : Ślęza

Miasto położone na obszarze Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich. Ślady osadnictwa na tych terenach sięgają okresu kultury łużyckiej. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1017 roku i zapisała się jako gród na szlaku z Wrocławia do Czech, który przez 3 tygodnie stawiał skuteczny opór wojskom niemieckim cesarza Henryka II.

Baszta Brama Górna

Niemcza prawa miejskie uzyskała w 1292 roku. Od drugiej połowy XIV wieku dzieliła losy Śląska i znajdowała się pod zwierzchnictwem Czech. Podobnie jak Dzierżoniów zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej powraca do swojej świetlości gospodarczej w połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej miasto pełniło funkcję podobozu koncentracyjnego Gross - Rossen. Znajdowały się tutaj 4 oddziały robocze jeńców wojennych.

W północnej części miasta, na skalistym wzgórzu wznosi się zamek wybudowany na przełomie XIV i XV wieku pełniący funkcję letniej rezydencji Henryka Brodatego i jego żony Jadwigi. Zamek został zburzony podczas trwania wojen husyckich następnie odbudowany w drugiej połowie XV wieku przez Piasta, Fryderyka I. W 1735 niemal całkowicie spłonął, nienaruszone pozostały jedynie mury najniższego piętra. Gruntowna przebudowa zamku przypada na lata trzydzieste XIX wieku. Obecnie zamek stanowi zespół budynków dwukondygnacyjnych. Jedyną drogą wiodącą na zamek jest droga od strony miasta.

Na terenie Niemczy zachowały się liczne fragmenty murów obronnych. Po nadaniu miastu praw miejskich większą część grodu otoczono murami (1296 r.).

Zostały one zniszczone przez wojska antyhusyckie po zdobyciu Niemczy. Ponownie odbudowane w drugiej połowie XV wieku. Obecnie dawne mury obronne zachowały się jedynie w 1/3, wymagają one stałej konserwacji by zachować swój dawny wygląd.

Mury miejskie

W południowej dzielnicy miasta, Wojsławice znajduje się ogród dendrologiczny o powierzchni ok. 7,5 ha. Arboretum zostało założone w 1880 roku przez Fritza von Oheimba wybitnego znawcę roślin i współzałożyciela Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. Nabył on w 1880 roku 150 ha zdziczałego lasu i stopniowo przez ponad 40 lat zmieniał jego wygląd w okazały ogród, który po dziś dzień szczyci się różnorodnością odmian licznych roślin (ok.. 10 500 szt.). Arboretum Wojsławice zostało wpisane do zabytków kultury i słynie z różaneczków i azalii. Kolekcję tych roślin uważa się za największą w naszym kraju.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
  
Miejscowości w okolicy
Strzelin Dzierżoniów Ząbkowice Śląskie
Strzelin
(16,5 km)
Dzierżoniów
(14 km)
Ząbkowice Śląskie
(14 km)
Zobacz także
Zamek w Ciepłowodach Pałac w Dobrocinie Pałac w Kluczowej Pałac w Piławie Górnej
Zamek Ciepłowody
(7 km)
Pałac Dobrocin
(9,5 km)
Pałac Kluczowa
(10 km)
Pałac Piława Górna
(6,5 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org