Miejscowości
Lubomierz
Status : miasto
Powiat (gmina) : lwówecki (gm. Lubomierz)
Liczba mieszkańców : ok. 1800
Główna rzeka : Oldza

Lubomierz to najmniejsze dolnośląskie miasto, leżące nad Oldzą, na Pogórzu Izerskim. Już w XII w. istniała tutaj osada targowa, a prawa miejskie miasto otrzymało przed 1350 r., w latach 1278 - 1810 było własnością benedyktynek.

W mieście znajduje się piękny rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami z podcieniami z XVI - XVII w oraz neoklasycystyczny ratusz z XIX w. Na uwagę zasługuje również kościół z XVIII w. z bogatym wyposażeniem wnętrz w stylu barokowym i rokokowym. Wewnątrz znajduje się urocza barokowa polichromia J.W. Neuhertza pochodząca z lat 1728 - 1730. Spośród pozostałych zabytków architektury wymienić należy pozostałości murów miejskich z XV w. oraz pręgierz z XVI w., stojący nieopodal ratusza.

W Lubomierzu znajduje się również Muzeum Kargula i Pawlaka, poświęcone bohaterom filmów Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi" i "Nie ma mocnych". Wiąże się to z tym, iż w Lubomierzu kręcono sceny do wielu filmów, m.in. właśnie do "Sami Swoi". W mieście znajduje się również pomnik bohaterów, ulica im. Kargula i Pawlaka oraz miejscowa gazeta o nosząca tytuł "Sami Swoi".

Miejscowości w okolicy
Mirsk Leśna
Gryfów Śląski
(8 km)
Mirsk
(11 km)
Lubań
(22 km)
Leśna
(22 km)
Zobacz także
Zamek Czocha Jezioro Złotnickie
Zamek Czocha
(20 km)
Jezioro Złotnickie
(11 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org