Miejscowości
Lubań
Status : miasto
Powiat (gmina) : lubański (gm. Lubań)
Liczba mieszkańców : ok. 22 400
Główna rzeka : Kwisa

Lubań jest jednym z najstarszych miast regionu, prawa miejskie otrzymał już w 1220 roku. Dzięki dobremu położeniu był często odwiedzany przez kupców z całej Europy (leżał na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych). Głównymi gałęziami gospodarki była produkcja sukna, bawełny i ceramiki przemysłowej oraz eksploatacja rud metali, złota, węgla i bazaltu.

Miasto wielokrotnie zmieniało swoją przynależność administracyjną a co za tym idzie również władców. Główną rzeką Lubania jest Kwisa, która do 1815 roku oddzielała Śląsk do Górnych Łużyc.

Spośród zabytków wymienić należy kilkusetletnią gotycką Wieżę Bracką przebudowaną w XIX wieku, renesansowy ratusz powstały w latach 1538 - 1543, odbudowany po zniszczeniach wojennych w latach 1966 - 1968. W ratuszu swoją siedzibę ma muzeum regionalne.

Muzeum Regionalne
59-800 Lubań, Rynek
tel. 075 / 722-32-13

Inne zabytkowe obiekty to pozostałości murów obronnych z XIV w., wieża kościoła św. Trójcy z XIV w., kamienice kupieckie z XVII - XIX w. W dzielnicy Uniegoszcz (kiedyś w odrębnej wsi) znajduje się gotycko - renesansowy kościół Narodzenia NMP z około 1500 roku, później przebudowany w XVIII wieku. Obok budynku ratusza znajduje się Wieża Kramarska z XIV - XV wieku.

Dużym atutem Lubania jest położenie - do Wrocławia, Drezna i Pragi jest po 150 km.

Miejscowości w okolicy
Leśna
Leśna
(10 km)
Gryfów Śląski
(14 km)
Zobacz także
Zamek Czocha Jezioro Leśniańskie Jezioro Złotnickie
Zamek Czocha
(13 km)
Jezioro Leśniańskie
(15 km)
Jezioro Złotnickie
(17 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Lubań, noclegi w Lubaniu