Miejscowości
Lewin Kłodzki
Status : wieś
Powiat (gmina) : kłodzki (gm. Lewin Kłodzki)
Liczba mieszkańców : ok. 1200
Dawne nazwy : Lewin
Lewin Kłodzki

Malownicza miejscowość Lewin Kłodzki jest jedną z najstarszych osad na Ziemi Kłodzkiej. Prawa miejskie otrzymała na początku XV w., które po II wojnie światowej utraciła. Lewin Kłodzki liczy ok. 1000 mieszkańców, jej XVIII - wieczny układ urbanistyczny został zachowany do dziś.

Warto zwrócić uwagę na XIV - wieczny kościół parafialny św. Michała Archanioła, rynek z XVIII - wiecznymi domami, dawnym domem handlowym z 1773 r. oraz dawnym ratuszem z XVIII w. W rynku znajduje się także figura św. Jana Nepomucena z 1717 r. wykonana przez J.G. Siegela.

Przy drodze z Lewina Kłodzkiego do Taszowa stoi kaplica św. Jana Nepomucena ufundowana przez Dawida Walke - bogatego młynarza z Jarkowa. W sąsiedztwie z kapliczką, w Lasku Miejskim znajduje się Kalwaria pochodząca z końca XIX w. z kilkoma stacjami wykutymi w piaskowcu. Na uwagę zasługuje także kamienny wiadukt kolejowy pochodzący z 1903 r., zbudowany przez włoskich inżynierów. Nieopodal miasta jest kompleks rekreacyjny utworzony na potoku Klikawa.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
   
Zobacz także
Kudowa Zdrój Duszniki Zdrój Park Narodowy Gór Stołowych
Kudowa Zdrój
(7,5 km)
Duszniki Zdrój
(8,5 km)
Park Narodowy
Gór Stołowych
(6 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org