Miejscowości
Kudowa Zdrój
Status : miasto uzdrowiskowe
Powiat (gmina) : kłodzki (gm. Kudowa Zdrój)
Liczba mieszkańców : ok. 10 800

Kudowa Zdrój to znana miejscowość uzdrowiskowa położona na Ziemi Kłodzkiej, u stóp Gór Stołowych. Pierwsze informacje o wsi znanej jako Chudoba pochodzą z 1477 r.

Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój

Źródła mineralne odkryto w II połowie XVI w. W Kudowie Zdrój leczone są choroby układu krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Do leczenia wykorzystuje się miejscowe wody - szczawy oraz źródła gazowe dwutlenku węgla.

Zespoły uzdrowisk pochodzą z XIX i XX w. W malowniczym parku Zdrojowym znajduje się sanatorium "Zameczek", zbudowane w barokowym stylu w 1795 r., nieopodal jest pijalnia wód datowana na 1931 r.

Spośród innych zabytków na uwagę zasługuje barokowa Kaplica Czaszek z 1776 r., powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza który zebrał ok. 3000 czaszek i kości pozostałych na okolicznych polach po wojnach w XVII i XVIII w.

Kolejnym zabytkiem, a zarazem ciekawą atrakcją turystyczną jest ruchoma szopka wykonana na przełomie XIX i XX w., licząca niespełna 250 drewnianych figurek oraz drewniane organy.

ul. 1 Maja w Kudowie Zdrój

Kudowa Zdrój czeka na turystów z dobrze przygotowaną bazą noclegową. Znadziecie tutaj hotele w Kudowie Zdrój, pensjonaty Kudowa Zdrój, SPA Kudowa Zdrój, pokoje gościnne, kwatery prywatne oraz wiele innych domów gościnnych. Pełną ofertę znajdziecie zawsze w Informacji Turystycznej oraz w serwisie Noclegi Hotelisko.pl.

Miejscowości w okolicy
Lewin Kłodzki Duszniki Zdrój
Lewin Kłodzki
(7,5 km)
Duszniki Zdrój
(13 km)
Polanica Zdrój
(20 km)
Zobacz także
Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy
Gór Stołowych
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Kudowa Zdrój, noclegi, pensjonaty w Kudowie Zdrój