Miejscowości
Kowary
Status : miasto
Powiat (gmina) : jeleniogórski (gm. Kowary)
Liczba mieszkańców : ok. 12 000

Miasto położone w południowo - wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Przez Kowary przepływa potok Jedlica, który jest dorzeczem Bobru. W XIV wieku na terenach miasta znajdowała się osada górnicza - Kowalska Góra i była własnością księstwa świdnickiego. Pierwsza wzmianka o Kowarach pochodzi z 1305 roku. Kowary jak większość dolnośląskich miast od 1392 roku znalazła się pod zwierzchnictwem Czech i dzieliła losy polityczne Śląska.

Kowary

Prawa miejskie miasto uzyskało w 1513 roku, co wpłynęło na późniejszy rozwój związany z kopalnictwem i wytopem rud żelaza. W XVI wieku Kowary były już znaczącym ośrodkiem płóciennictwa . W 1720 roku uruchomiono jedną z pierwszych na Śląsku manufaktur płóciennych.

W drugiej połowie XIX wieku miasto słynęło między innymi z wyrobu dywanów i filców. W czasie II wojny światowej na terenach miasta ulokowanych było sześć hitlerowskich obozów pracy przymusowej. Od 1945 roku w Polsce.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w mieście są Sztolnie Kowary - przez innych nazywane - Skarbcem Walonów. Podziemna trasa turystyczna kryje w sobie liczne legendy i tajemnice związane z 700 - letnią historią miasta i regionu. W 2004 roku przygotowano i oddano do zwiedzania ponad 1200 m chodników i grot podziemnych. W sztolniach zgromadzono liczne eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu oraz skarby Walonów.

Sztolnie Kowary - Centrum Jelenia Struga
58-530 Kowary, ul. Podgórze 55
tel. 075 / 75 28 450
e-mail: biuro@sztolniekowary.pl

14 sierpnia 2003 roku na terenach fabryki dywanów w Kowarach nastąpiło uroczyste otwarcie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Całe przedsięwzięcie powstało z inicjatywy osoby prywatnej, której celem było stworzenie dodatkowej atrakcji turystycznej jak i centrum informacyjnego o euroregionie. Spacerując alejkami Parku można podziwiać liczne eksponaty dolnośląskich pałaców, klasztorów oraz starówek miast odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25.

Park Miniatur jest czynny codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00. Również w niedzielę w święta. Inne terminy do uzgodnienia telefonicznie. Ceny biletów to 9 zł za normalny i 6 zł ulgowy wraz z obsługą przewodnicką.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
58-530 Kowary, ul. Zamkowa 9
tel. 075 / 75 22 242
www.park-miniatur.com

Bogactwem miasta są radoczynne wody podziemne. Jednym z miejsc, z których wypływa niskomineralizowana woda jest Źródło - 26 położone w południowo - wschodniej części nieczynnego kamieniołomu granitu.

Obecnie Kowary znajdują się w fazie przemian strukturalno - funkcjonalnych. Owe zmiany mają na celu przekształcenie miasta w specjalistyczny ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki. W Kowarach leczy się choroby dróg oddechowych, serca i reumatyczne. W dawnej sztolni kopalni uranu znajduje się inhalatorium radonowe.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
Miejscowości w okolicy
Jelenia Góra Cieplice Śląskie Zdrój Kamienna Góra
Jelenia Góra
(12 km)
Cieplice Śląskie
Zdrój
(14 km)
Karpacz
(6 km)
Kamienna Góra
(17 km)
Zobacz także
Miłków Rudawski Park Krajobrazowy Karkonoski Park Narodowy
Pałac w Miłkowie
(6 km)
Rudawski Park
Krajobrazowy
Karkonoski Park
Narodowy
(1,5 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org