Miejscowości

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_osrodki_narciarskie.php on line 6
Karpacz
Status : miasto, duży zimowy ośrodek narciarski
Powiat (gmina) : jeleniogórski (gm. Karpacz)
Liczba mieszkańców : ok. 5500
Główna rzeka : Łomniczka

Karpacz to znaczący ośrodek turystyki i sportów zimowych położony w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki, w dolinie Łomnicy i Łomniczki. Częściowo położony w obrębie Karkonowskiego Parku Narodowego.

Początki osadnictwa na terenach obecnego Karpacza związane były z napływem w XIV wieku poszukiwaczy złota i kamieni półszlachetnych. Od XVII wieku miasto znane było jako osiedle tzw. laborantów, trudniących się zbiorem ziół leczniczych oraz przygotowywaniem lekarstw. Pod koniec XIV wieku Karpacz znalazł się pod zwierzchnictwem Czech i dzielił losy polityczne Śląska.

Od połowy XIX wieku miasto stało się znaczącym ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym w szczególności sportów zimowych. Mieściła się tutaj druga co do wielkości stacja klimatyczna Sudetów.

Niewątpliwie najokazalszym zabytkiem na terenie Karpacza jest średniowieczna, drewniana Świątynia Wang , która powstała na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii. Zakupiona przez Fryderyka Wilhelma IV, rozebrana i przewieziona do Berlina, a następnie do Karpacza. Część budynku jest rekonstrukcją. Na szczególną uwagę zasługują autentyczne romańskie płaskorzeźby w drewnie.

Parafia Ewangelicko - Augsburska Wang
58-540 Karpacz, ul. Na Śnieżkę 8
tel. 075 / 75 282 90

W Karpaczu Górnym znajduje się Muzeum Zabawek, które zostało utworzone w 1995 roku głównie dzięki prywatnym zbiorom twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego. Ekspozycja zawiera liczne lalki, w tym również lalki japońskie, szopki oraz zabawki z porcelany.

Muzeum Zabawek
58-540 Karpacz, ul. Karkonoska 5
tel. 075 / 761 85 23

Na terenie Karpacza swoją siedzibę ma Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, w którym można podziwiać kolekcję nart, sanek oraz bobslejów. Osobna ekspozycja poświęcona jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Muzeum Sportu i Turystyki
58-540 Karpacz, ul. Kopernika 2
tel. 075 / 761 96 52

W Karpaczu jest ponad 20 wyciągów narciarskich i nartostrad. Główną rolę odgrywa wyciąg krzesełkowy na Małą Kopę. Miasto posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich innych form rekreacji. W Karpaczu działa rozbudowana baza noclegowa, gdzie znajdziecie m.in. hotele Karpacz, pensjonaty Karpacz, pokoje gościnne czy kwatery prywatne.

Zobacz także noclegi Karpacz.

Miejscowości w okolicy
Jelenia Góra Cieplice Śląskie Zdrój Szklarska Poręba Kowary
Jelenia Góra
(15 km)
Cieplice Śląskie
Zdrój
(15 km)
Szklarska Poręba
(26 km)
Kowary
(8 km)
Zobacz także
Karkonoski Park Narodowy Miłków Wojanów
Karkonoski Park
Narodowy
Pałac w Miłkowie
(13 km)
Pałac w Wojanowie
(13 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Karpacz, noclegi, pensjonaty w Karpaczu