Miejscowości
Henryków
Status : wieś
Powiat (gmina) : ząbkowice (gm. Ziębice)
Główna rzeka : Oława

Miejscowość położona na obszarze Wzgórz Strzelińskich. Pierwszy raz wzmiankowana w 1222 roku, była własnością książąt wrocławskich. Z inicjatywy kanonika wrocławskiego Mikołaja, książę Henryk Brodaty założył tutaj filię opactwa cystersów z Lubiąża. Od pierwszej połowy XIV wieku Henryków znalazł się pod zwierzchnictwem Czech i dzielił losy polityczne Śląska. Podczas wojny trzydziestoletniej uległ spaleniu przez Szwedów. W 1740 roku Henryków został włączony do Prus. Od 1945 z powrotem powrócił do Polski.

Pierwszy zakonnicy przybyli do Henrykowa w 1227 roku. Na terenie wsi znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, który posiada tytuł bazyliki mniejszej i powstawał etapami od 1241 roku. Pod koniec XVII wieku nastąpiła gruntowna przebudowa kościoła na styl barokowy. Dobudowano dwie kaplice i fasadę z przedsionkiem. Budowla ma jednolity a zarazem bardzo bogaty barokowy i rokokowy wystrój wnętrza pochodzący z drugiej połowy XVII wieku.

Klasztor z narożnymi wieżami położony jest po południowej stronie kościoła. Elewacje są niezwykle bogato dekorowane. Znajdują się na niej trzy portale. Jednym z nich jest tak zwany portal sądowy z postacią Temidy, kolejny to klasztorny ze świętym Benedyktem oraz opacki z herbem opata. Obecnie w budynkach klasztornych mieści się filia Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Miejscowości w okolicy
Strzelin Niemcza Ząbkowice Śląskie
Strzelin
(14 km)
Niemcza
(16 km)
Ząbkowice Śląskie
(17 km)
Zobacz także
Zamek w Ciepłowodach Zamek w Witostowicach Zamek w Nieszkowicach
Zamek Ciepłowody
(7 km)
Zamek Witostowice
(4 km)
Zamek Nieszkowice
(6 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org