Miejscowości
Cieplice Śląskie Zdrój
Status : dzielnica Jeleniej Góry
Powiat (gmina) : jeleniogórski (gm. Jelenia Góra)
Główna rzeka : Kamienna

Cieplice Zdrój obecnie są południową dzielnicą Jeleniej Góry, a zarazem najstarszym kurortem uzdrowiskowym w Polsce. Najstarsza wzmianka pochodząca z 1281 roku mówi o ciepłych źródłach, którymi opiekowali się wówczas joannici a następnie cystersi. Od 1392 roku Cieplice znajdowały się pod panowaniem Czech i dzieliły losy polityczne Śląska. W XVII i XVIII wieku znane było głównie z rzemiosła szlifierskiego i artystycznych wyrobów ze szkła. Prawa miejskie Cieplice otrzymały dość późno bo w 1935 roku. Wraz z wybuchem II wojny światowej dzisiejsze uzdrowisko pełniło funkcję podobozu obozu koncentracyjnego Gross - Rosen.

Centrum miasta

Cieplice znane są między innymi jako uzdrowisko balneologiczno - klimatyczne. Biją tu od wieków źródła, których temperatura dochodzi do 90 C, swoją skuteczność zawdzięczają czynnym związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru.

Leczy się tutaj choroby gośćcowe, reumatyczne, obwodowego układu nerwowego, dróg moczowych, nerek oraz wielu wielu innych. Stosuje się tutaj borowinę, światłolecznictwo i inne nowoczesne metody terapii.

Najbardziej okazałą budowlą na terenie Cieplic jest późnobarokowy pałac śląskiego rodu arystokratycznego, Schaffgotschów. Został on wzniesiony w 1784 roku pod kierownictwem Jana Rudolfa z Opola. Budowa trwała do 1789.

Obecnie w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej. Do dzisiaj nad wejściami zachowały się tarcze herbowe Piastów i rodu Schaffgotschów. Więcej na temat pałacu przeczytasz w dziale poświęconym pałacom i dworom.

Pałac Schaffgotschów

Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
  
Miejscowości w okolicy
Jelenia Góra Szklarska Poręba
Jelenia Góra Szklarska Poręba
(16 km)
Karpacz
(16 km)
Zobacz także
Cieplice Śląskie Zdrój Bobrów (Wojanów) Karkonoski Park Narodowy
Pałac w Cieplicach
Śląskich Zdrój
Pałac w Bobrowie
(10 km)
Karkonoski Park
Narodowy
(3 km)
Zamek Chojnik
(4 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org