Miejscowości
Chełmsko Śląskie
Status : wieś
Powiat (gmina) : kamiennogórski (gm. Lubawka)
Liczba mieszkańców : ok. 2000
Główna rzeka : Zadrna

Miejscowość położona w południowym krańcu Kotliny Krzeszowskiej, pomiędzy Górami Kruczymi a Zaworami. Pierwsza wzmianka o Chełmsku pochodzi z XVIII wieku, gdyż prawdopodobnie na terenie obecnej wsi istniała średniowieczna osada.

Chełmsko prawa miejskie uzyskało w ok. 1275 roku i utrzymało je aż do zakończenia II wojny światowej. W ostatnich latach XVIII wieku przeszło we władanie Czech i dzieliło losy polityczne Śląska. W 1343 r. książę Bolko II sprzedał miasto zakonowi Cystersów z Krzeszowa.

Rynek z zachowanym układem urbanistycznym

W wieku XVI nastąpił gwałtowny rozwój tkactwa i znany był jako ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa oraz handlu ich wyrobami. W 1793 roku w Chełmsku wybuchło powstanie tkaczy o charakterze religijnym, zostało ono stłumione przez wojska pruskie. Rozwój tkactwa mechanicznego doprowadził do upadku tradycyjnych rzemieślników.

Domy Tkaczy

Po II wojnie światowej miasto znalazło się w rękach Polski i właśnie w tym czasie zostały mu odebrane prawa miejskie. Od tego czasu miejscowość przeżywała głęboki kryzys, w wyniku którego zniszczeniu uległo kilka okazałych kamienic.

Chełmsko Śląskie zachowało swój dawny układ urbanistyczny wraz z rynkiem i górującym nad miastem kościołem. Po dziś dzień zachowanych zostało 11 domów tkaczy zwanych również Dwunastoma Apostołami. Pierwotnie domów było 12 jeden jednak uległ spaleniu.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
  
Miejscowości w okolicy
Lubawka Krzeszów Kamienna Góra
Lubawka
(6 km)
Krzeszów
(6 km)
Kamienna Góra
(13 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org