Miejscowości
Bolków
Status : miasto
Powiat (gmina) : jaworski (gm. Bolków)
Liczba mieszkańców : ok. 5600
Główna rzeka : Nysa Szalona

Malownicza miejscowość położona na szlaku "Zamków Piastowskich" otoczona licznymi lasami i wzgórzami (Chmieliniec 402 m.n.p.m., Miejska Górka 385 m.n.p.m., Wolbromka 352 m.n.p.m.). Wzniesienia u stóp, których leży Bolków nadają miastu niepowtarzalny urok. Bolków prawa miejskie uzyskał przed 1241 roku . Od końca IV wieku miasto znajdowało się pod panowaniem Czech, następnie dzieliło losy polityczne Śląska.

Zamek Bolków

Średniowieczne zamczysko górujące nad okolicą imponuje swoją wielkością, częściowo zrujnowany. Budowa pierwszy raz wzmiankowana w 1277 roku, została wzniesiona przez księcia świdnickiego Bolka I. Zamek książąt świdnicko - jaworskich został rozbudowany w pierwszej połowie XIV wieku.

Podczas kolejnej przebudowy w 1540 roku dodano renesansowe attyki autorstwa J. Parr`a. Od 1900 roku w skrzydle mieszkalnym zamku znajduje się muzeum związane z historią miasta.

Wysoka na 25 metrów wieża zamkowa jest udostępniona turystom i można z niej podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolic. O zamku możesz przeczytać więcej w dziale o zamkach i warowniach - Zamek Bolków

W centrum miasta zachowany Ratusz z XIV wieku gruntownie przebudowany w 1827 roku, cieszy oko klasycystycznym wyglądem do dzisiaj. Rynek miasta otoczony barokowymi kamieniczkami (XVI / XVII w.) z licznymi podcieniami.

W zachodniej części centrum znajduje się wczesnogotycki kościół parafialny św. Jadwigi. Wzniesiony w XIII wieku, gruntownie przebudowany w wieku XIV i 1864 roku. Do dzisiaj we wnętrzach można podziwiać zachowane fragmenty gotyckich rzeźb.

Rynek z ratuszem w tle

Nieopodal miasta, w Bolkowie - Zdroju znajdują się źródła mineralne z dużą zawartością soli glauberskiej, która w przyrodzie występuje w postaci minerałów min. glauberyt, tenardyt, mirabilit.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
  
Miejscowości w okolicy
Jawor Strzegom Świebodzice Kamienna Góra
Jawor
(17 km)
Strzegom
(13 km)
Świebodzice
(20 km)
Kamienna Góra
(17 km)
Zobacz także
Zamek Bolków Zamek Świny Ruiny zamku w Kłaczynie Pałac Sady Dolne
Zamek Bolków Zamek Świny
(2 km)
Ruiny zamku Kłaczyna
(8 km)
Pałac Sady Dolne
(5 km)
Pałac Dobromierz Pałac Roztoka Jezioro Dobromierz Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy
Pałac Dobromierz
(10 km)
Pałac Roztoka
(9,5 km)
Jezioro Dobromierz
(10 km)
Park Krajobrazowy
Dolina Bystrzycy
(9 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org