Miejscowości
Bolesławiec
Status : miasto powiatowe
Powiat (gmina) : bolesławiecki (gm. Bolesławiec)
Liczba mieszkańców : ok. 43 000
Główna rzeka : Bóbr

Bolesławiec jest głównym ośrodkiem przemysłu ceramicznego, chemicznego i materiałów medycznych. Położone jest na Pogórzu Kaczawskim na skraju Pogórza Sudeckiego i Borów Dolnośląskich. Historia miasta sięga aż do śladów osadnictwa plemienia Bobrzan na tych terenach następnie w wieku IX gród znajduje się pod wpływem Państwa Wielkomorawskiego i Księstwa Czeskiego by w ok. 990 roku przejść pod zwierzchność Piastów i pozostać w ich władaniu aż do końca XIV wieku.

Do głównych zabytków miasta należy późnogotycki ratusz z pierwszej połowy XVI wieku, który w wieku XVIII został przebudowany na styl barokowy. Na terenie Bolesławca znajdują się pozostałości i fragmenty murów miejskich z XV i XVI wieku. Późnogotyckie, renesansowe i barokowe kamienice stanowią piękną oprawę Rynku Starego Miasta, którego nieodzownym elementem jest Kościół parafialny Wniebozwięcia NMP i św. Mikołaja z zachowanymi dwoma pięknymi portalami z XVI wieku.

Miasto słynie z szeroko znanej i poszukiwanej ceramiki bolesławieckiej, która ma charakterystyczną brunatną barwę. W okolicach znajduje się zespół kopalni glin: kamionkowych, kaolinowych jak i białowypalających.

Bolesławiec znany jest z licznych imprez organizowanych przez władze miasta. Do najbardziej znanych należą Międzynarodowy Plener Ceramiczno - Rzeźbiarki, który odbywa się corocznie w sierpniu jak i Bolesławickie Święto Ceramiki. Na Bobrze, od Lwówka Śląskiego poprzez Bolesławiec znajduje się szlak kajakowy.

Miejscowości w okolicy
Lwówek Śląski
(19 km)
Lubań
(29 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Bolesławiec, noclegi w Bolesławcu, Noclegi Bolesławiec