Miejscowości
Bardo
Status : miasto
Powiat (gmina) : ząbkowicki (gm. Bardo)
Liczba mieszkańców : ok. 3200
Główna rzeka : Nysa Kłodzka
Kościół Nawiedzenia NMP

Bardo to niewielkie miasto położone we wschodniej części Sudetów w Górach Bardzkich z zachowanym dawnym układem urbanistycznym. Prawa miejskie otrzymane ok. 1300 roku.

W liczącej ponad 900 lat historii miasto znajdowało się pod panowaniem polskim, czeskim, habsburskim i pruskim by po 1945 roku znowu powrócić w ręce Polski. Jest to miejsce szczególnie znane pielgrzymom ze względu na zachowane zabytki sakralne.

W centrum miasta wznosi się barokowa budowla - Kościół Nawiedzenia NMP, którego wnętrze jest niezwykle bogate. Obraz przedstawiający "Nawiedzenie św. Elżbiety przez Marię" został namalowany przez znakomitego artystę, Michała Willmanna i obecnie znajduje się na ołtarzu głównym.

Poza kościołem celem pielgrzymek jest również Góra Bardzka, która wznosi się 583 m.n.p.m. oraz Góra Różańcowa (380 m.n.p.m.) wraz z zespołem kaplic znajdujących się przy drodze.

Przełom Nysy Kłodzkiej w Bardzie

Bardo jest idealnym miejscem dla turystów pragnących wypoczywać w okolicach gór i lasów. Możliwość aktywnego wypoczynku na licznych szlakach turystycznych na pewno mile zaskoczą odwiedzających region. Dużym zainteresowaniem cieszą się piesze wędrówki prowadzące do położonych nieopodal miasta rezerwatów : "Cisy" i "Cisowa Góra", które obecnie są jednym z największych skupisk tych drzew w naszym kraju. Godnym polecenia jest słynne bardzkie urwisko, które spełnia funkcję punktu widokowego.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
 
Miejscowości w okolicy
Kłodzko Ząbkowice Śląskie Złoty Stok
Kłodzko
(11 km)
Ząbkowice Śląskie
(11,5 km)
Złoty Stok
(13 km)
Srebrna Góra
(8 km)
Zobacz także
Nysa Kłodzka Pałac Bożków
Góry Bardzkie Rzeka Nysa Kłodzka Pałac w Bożkowie
(10 km)
Pałac w Kamieńcu
Ząbkowickim
(11 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org