Zamki i warownie
Zamek Książ
Typ obiektu : zamek książęcy
Stan zachowania : dobry
Powiat (gmina) : wałbrzyski
Dawne nazwy : Waldenburg, Fürstenstein

Monumentalny zamek książęcy Książ to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Swoją obronną siedzibę wybudował tutaj w latach 1288 - 1292 książę świdnicko - jaworski Bolko I.

Zamek Książ

Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd, a największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów władająca zamkiem przez ponad 400 lat.

W roku 1908 książę Henryk XV wybudował największe południowo - zachodnie skrzydło zamkowe z dwiema wieżami w narożach. Projektantem tej rozbudowy był najpewniej wiedeński architekt Humbert Walcher von Moltchein. Wtedy też przebudowano 48- metrową wieżę główną zamczyska.

Ponure dzieje zamku to lata II wojny światowej, kiedy to teren zostaje zaadoptowany przez nazistów na jedną z siedzib sztabu Adolfa Hitlera. Rozpoczęto wywózkę dóbr zamkowych, a pod zamkiem, w skale na której stoi rozpoczęto drążenie tuneli, które według niektórych teorii miały połączyć zamek z podziemnymi halami w Górach Sowich. Cel przedsięwzięcia nie jest dobrze znany, być może miała tu być kwatera Hitlera połączona z podziemnymi fabrykami. Wszystkie tunele były drążone za pomocą więźniów przymusowych, początkowo przez jeńców rosyjskich, a później więźniów z obozu Gross - Rosen.

Ogrody zamku Książ

Po wojnie zamek doszczętnie zdewastowały i rozkradły wojska radzieckie. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1956 roku i trwały one ponad 30 lat. Renowacja przywróciła wiele starych walorów zamkowych i dzisiaj mieści się tutaj luksusowy hotel oraz Towarzystwo Miłośników Zamku Książ - Fürstenstein.

Zamek Książ

Zwiedzając teren zamkowy nie sposób się nudzić. Turyści mają możliwość zwiedzania imponujących komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włośki, Salon Zielony i Hall Myśliwski.

Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni. W zamku prezentowane są wystawy ceramiki artystycznej i porcelany użytkowej, pochodzącej z pobliskich fabryk. Organizowane są również wystawy kwiatów i krzewów oraz pokazy walk i zwyczajów średniowiecznych.

Warta zwiedzenia jest również znajdująca się nieopodal palmiarnia, w której rośnie ok. 100 gatunków roślin sprowadzonych z 4 kontynentów. Zamek Książ jest jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Firma hotelarska dzierżawiąca część pomieszczeń organizuje najwspanialsze noce sylwestrowe w Polsce. Niestety impreza bije również cenowe rekordy powitania Nowego Roku.

Zamek Książ w Wałbrzychu Zamek Książ w Wałbrzychu Zamek Książ w Wałbrzychu Zamek Książ w Wałbrzychu
Z książęcych ogrodów (1)
12.04.2006r.
Z książęcych ogrodów (2)
12.04.2006r.
Przed zamkiem
12.04.2006r.
Zamek z daleka
12.04.2006r.
Zamki w okolicy
Zamek Cisy Zamek Grodno Zamek Bolków
Ruiny Starego Książa
(1 km)
Zamek Cisy
(3 km)
Zamek Grodno
(16 km)
Zamek Bolków
(19 km)
Zobacz także
Świdnica Jedlina Zdrój Świebodzice
Wałbrzych
(3 km)
Świdnica
(15 km)
Jedlina Zdrój
(11 km)
Świebodzice
(4 km)
Książański Park Krajobrazowy Pałac Czarny Bór Dwór w Komorowie Pałac Dobromierz
Książański Park
Krajobrazowy
Pałac Czarny Bór
(14 km)
Dwór Komorów
(8,5 km)
Pałac Dobromierz
(10 km)
Jezioro Bystrzyckie Jezioro Dobromierz Pałac w Szymanowie Dwór w Witoszowie Górnym
Jezioro Bystrzyckie
(17 km)
Jezioro Dobromierz
(11 km)
Pałac Szymanów
(8 km)
Dwór Witoszów Górny
(12 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org