Sudety Zachodnie
Sudety Środkowe
Sudety Wschodnie
Przedgórze Sudeckie
Pogórze Zachodniosudeckie

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_osrodki_narciarskie.php on line 6
Karkonosze

Karkonosze (po czesku Krkonoše) są najwyższym pasmem górskim Sudetów. Ich grzbiet główny jest od dawien dawna granicą Śląska oraz Czech. Ciągnie się ponad 36 km, od Przełęczy Szklarskiej na granicy z Górami Izerskimi na zachodzie po Przełęcz Okraj na granicy z Rudawami Janowickimi na wschodzie.

Karkonosze

Karkonosze wiążą się z licznymi legendami o Duchu Gór - Karkonoszu, zamieszkującego ten teren już w czasach wczesnego średniowiecza. Początkowo był on uznawany za czarną postać, demona, pierwszy raz przedstawionego graficznie w XVI w. przez śląskiego kartografa Martina Helfiga. Postać Liczyrzepy, bo tak często się określa Karkonosza przypomina jelenia z diabelskim ogonem i koźlimi kopytami. Istnieje jeszcze inny wizerunek stwora - to strzec podpierający się kijem, najczęściej w myśliwskim ubraniu. Do dzisiaj powstało bardzo wiele historii związanych z Liczyrzepą, wiele prac naukowych i dzieł literackich.

Karkonoskie szczyty mają charakterystyczne, kopulaste kształty i są w większości pokryte rumowiskiem skalnym. Wyjątkowo osobliwie prezentują się liczne grupy skałek o przeróżnych kształtach.

Na uwagę wśród nich zasługują Końskie Łby, położone na szlaku ze Szrenicy na Halę Szrenicką, które swoim charakterystycznym kształtem przypominają dosłownie końskie łby. Pielgrzymy to trzy formy skalne przypominające postacie o wysokości do 25 m.

Przełęcz Okraj, droga do granicy

Ciekawie prezentuje się Słonecznik, zwany też "Diabelskim Kamieniem" to duży blok skalny przypominający diabelską postać. Jest to świetne miejsce widokowe na wschodnie Karkonosze;

Karkonosze, Szrenica (w oddali widać nartostrady)

Główny grzbiet Karkonoszy zbudowany jest z granitów, pasmo po czeskiej stronie tworzą gnejsy i łupki krystaliczne. Masyw Śnieżki z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy i zbudowany jest ze skał metamorficznych.

Prócz wspomnianej Śnieżnki do najwyższych szczytów należą również : Stadnicka hora (1554 m n.p.m.), Lucni hora (1547 m n.p.m.), Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Mały Szyszak (1440 m n.p.m.), Szrenica (1362 m n.p.m.), Kopa (1375 m n.p.m.).

Pasmo Karkonoszy jest niezwykle cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Dla ich ochrony utworzono w 1959 r. Karkonoski Park Narodowy. Góry posiadają gęstą sieć rzeczną (dopływy dla Bobru, Łaby i Upy). Ciekawe i niezwykle malownicze są jeziora polodowcowe Mały i Wielki Staw.

Karkonosze warto zwiedzić o każdej porze roku - zawsze prezentują się niezwykle pięknie, a na turystów czeka wiele atrakcji. Posiadają bardzo rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Na najwyższych szczytach górskich jest wiele schronisk, a poniżej na gości czekają liczne hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

Latem Karkonosze przyciągają zarówno pieszych turystów, jak i tych na dwóch kółkach. Są doskonałym miejscem do wypoczynku, wytyczono tu wiele szlaków turystycznych.

W okolicach Przełęczy Szklarskiej
Nartostrada Puchatek w Szklarskiej Porębie

Również dla narciarzy Karkonosze stwarzają wspaniałe warunki. Istnieje tu kilkadziesiąt wyciągów narciarskich, głównie przy ośrodkach wczasowych w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Jakuszycach. Wyciągi krzesełkowe oferują dwa duże kompleksy narciarskie - Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie i wyciąg na Kopę w Karpaczu.

Infrastruktura narciarska w Karkonoszach jest dużo lepiej rozbudowana po czeskiej stronie. Popularne ośrodki narciarskie u naszych sąsiadów to : Harrachov, Pec, Szpindlerovy Młyn, Rokytnica i Wielka Upa.

Przełęcz Kowarska i okolice Widoki na drodze Kowary - Karpacz Widoki z Przełęczy Okraj
Przełęcz Kowarska
30.12.2004r.
Na trasie Kowary - Karpacz
30.12.2004r.
Z Przełęczy Okraj
30.12.2004r.
Miejscowości u stóp Karkonoszy
Szklarska Poręba Kowary
Karpacz Szklarska Poręba Kowary
Baza noclegowa

Dom Wczasowy Maria

Magnolia

Hotel Halny

Willa Skałka

Willa Grota

Hotel Vivaldi

Strzelec Wczasy z Odnową Biologiczną

Willa Perła

Wiśniowy Sad
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org