Pałace i dwory
Pałac Dobrocin
Typ obiektu : pałac
Stan zachowania : dobry
Powiat (gmina) : dzierżoniowski (gm. Dzierżoniów)
Dawne nazwy : Güttmannsdorf

Pierwsza wzmianka na temat wsi, zapisanej jako Gytchwini pochodzi z początku XIV wieku. Początkowo była własnością klasztorną, później templariuszy. W XVI i XVII wieku wieś należała do rodziny von Bock, a w XVIII wieku majątek przeszedł w ręce baronów von Seherr-Thoss. W całej swojej historii pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1897 wieś przesła w ręce Kuno von Portatiusa - cesarskiego radcy poselstwa w Szwecji.

Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony, dzisiaj podlega pod Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w pałacu znajdują się mieszkania, przedszkole i sklep spożywczy. Swój obecny wygląd zabytek zawdzięcza przebudowie w latach 1898 - 1899, kiedy to prawdopodobnie rozbudowano skrzydło północno - wschodnie.

Pałac jest budowlą dwu i trójkondygnacyją, krytą dachem czterospadowym, zbudowaną na planie nieregularnym z otwartym dziedzińcem. W południowym narożniku obiektu mieści się okrągła wieża o wysokości elewacji, lecz zakończona wysokim, stożkowatym dachem. Nad wejściem od strony fasady frontowej znajduje się balkon z kamienną balustradą.

Dookoła pałacu rozpościera się piękny park, a od strony południowo - wschodniej znajduje się staw z wyspą, na której rośnie przepiękna wierzba płacząca.

Pałac w Dobrocinie
  
Pałace w okolicy
Nowizna Roztocznik Pieszyce Piława Dolna
Pałac w Nowiźnie
(7,5 km)
Pałac w Roztoczniku
(3 km)
Pałac w Pieszycach
(9 km)
Pałac w Piławie Dolnej
(7 km)
Zobacz także
Dzierżoniów Niemcza Ślężański Park Krajobrazowy Park Krajobrazowy Gór Sowich
Dzierżoniów
(2 km)
Niemcza
(13 km)
Ślężański Park
Krajobrazowy
(14 km)
Park Krajobrazowy
Gór Sowich
(11 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org