Pałace i dwory
Pałac Bożków
Typ obiektu : pałac
Stan zachowania : średni, zabezpieczony
Powiat (gmina) : kłodzki (gm. Nowa Ruda)
Dawne nazwy : Eckersdorf
Pałac w Bożkowie

Pierwsza wzmianka o pałacu w Bożkowie pochodzi z lat 1787 - 1791 i wymieniany jest jako rezydencja Alexandra hr. von Magnis. Po pożarze w 1870 r. został generalnie przebudowany i rozbudowany. W 1956 r. został ponownie odremontowany i przez wiele lat mieściła się w nim szkoła.

Pałac jest potężną wielotraktową budowlą z wielką wieżą od strony północno - wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno - zachodniej.

Założenie posiada trzy kondygnacje i zbudowane jest na planie nieregularnym. Część pałacu zachowała jeszcze swoje barokowe cechy.

W najbliższej okolicy pałacu znajduje się barokowy pawilon ogrodowy wzniesiony na przełomie XVII / XVII w. oraz płyty nagrobkowe z herbami z XVI w. Na uwagę zasługują również przepiękny park z rozległymi tarasami. Poniżej jednego z nich znajduje się stara fontanna przypominająca głowę lwa.

Tablica pamiątkowa
Jak dojechać

Do Bożkowa dojedziemy zjeżdzając kilkaset metrów z głównej drogi Z Nowej Rudy do Kłodzka (381). Pałac jest tak olbrzymi, że trudno go niezauważyć. Wnętrza są zamknięte ale można pospacerować dookoła.

Pałace i dwory w okolicy
Piszkowice Korytów Święcko Dzikowiec
Piszkowice
(8 km)
Korytów
(11 km)
Święcko
(2,5 km)
Dzikowiec
(7 km)
Zobacz także
Kłodzko Bardo Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie Park Narodowy Gór Stołowych
Kłodzko
(11 km)
Bardo
(10 km)
Kopalnia Węgla
w Nowej Rudzie
(8 km)
Park Narodowy
Gór Stołowych
(11 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org