Miejscowości
Dzierżoniów
Status : miasto
Powiat (gmina) : dzierżoniowski (gm. Dzierżoniów)
Liczba mieszkańców : ok. 35 500
Główna rzeka : Piława
Miasta partnerskie : Bischofsheim, Lanškroun
Rynek

Dzierżoniów to miasto powiatowe położone na południowy zachód od Wrocławia, usytuowane we wschodniej części Obniżenia Podsudeckiego z licznymi wzgórzami : Wzgórza Bielawskie i Łagiewnickie. Jest jednym z największych na Dolnym Śląsku ośrodkiem przemysłu maszynowego i bawełnianego.

Pierwsze wzmianki o mieście datuje się na wiek XIII. Liczne rody, pod których panowaniem znajdował się Dzierżoniów pozostawiły miastu wiele pamiątek. Drugą połowę XVI stulecia nazywa się "złotym wiekiem" miasta ze względu na szybki rozwój handlu, rzemiosła oraz płótna i innych tkanin.

Czasy największej świetlności miasta zanikają wraz z rozpoczęciem Wojny Trzydziestoletniej w 1618 roku. Pomimo licznych przemian ustrojowych i administracyjnych Dzierżoniów zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Do dnia dzisiejszego zachowały się również fragmenty murów miejskich z basztami i półbasztami łupinowymi wzniesione pod koniec XIII wieku na polecenie księcia Świdnickiego Bolka II. Po wojnie husyckiej utworzyło się międzymurze ze względu na dobudowane mury wewnętrzne.

Kościół

Pierwotnie gotycki Ratusz znajdujący się w centrum miasta od początku swego istnienia pełnił funkcje gospodarcze jak również służył jako siedziba władz miasta. Gruntownie przebudowany w XIX wieku zachował swój wygląd po dziś dzień. Wieża ratuszowa w przeszłości spełniała funkcję obronną i reprezentacyjną miasta. Obecnie udostępniona jest do zwiedzania i pełni funkcję tarasu widokowego. Po pokonaniu 151 schodów można podziwiać miasto oraz panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej. Wzrok przykuwa Masyw Ślęży nazywany Ślężańskim Olimpem, który przewyższa otaczające go równiny o ponad 500 metrów jak również rozpościerający się widok na Góry Sowie, które do dzisiaj okryte są licznymi tajemnicami.

Pozostałości murów miejskich

Pierwsza wzmianka o Dzierżoniowie odnosi się do gotyckiej budowli z drugiej połowy XIV wieku - Kościoła św. Jerzego. Wybudowany prawdopodobnie za czasów księcia Bolesława Kędzierzawego w 1159 roku.

Początkowo drewniany następnie gruntownie przebudowany na przełomie XV / XVI wieku. Wewnątrz budynku gotyckie sklepienia sieciowe natomiast wyposażenie głównie późnorenesansowe i barokowe.


Warning: getimagesize(thumbs.db): failed to open stream: No such file or directory in /home/platne/serwer179084/public_html/dolnyslask.org/bloki/wyswietl_zdjecia.php on line 43
   
Miejscowości w okolicy
Świdnica Niemcza Bielawa Ząbkowice Śląskie
Świdnica
(20 km)
Niemcza
(14 km)
Bielawa
(5 km)
Ząbkowice Śląskie
(20 km)
Zobacz także
Park Krajobrazowy Gór Sowich Pałac Dobrocin Pałac Krzyżowa Pałac Nowizna
Park Krajobrazowy
Gór Sowich
(7 km)
Pałac w Dobrocinie
(3 km)
Pałac w Krzyżowej
(14 km)
Pałac w Nowiźnie
(4 km)
Pałac Roztocznik Pałac Piława Dolna Pałac Pieszyce Zamek w Ciepłowodach
Pałac w Roztoczniku
(4 km)
Ruiny pałacu
w Piławie Dolnej
(3,5 km)
Pałac w Pieszycach
(4 km)
Zamek w Ciepłowodach
(20 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org
Hotele Dzierżoniów, noclegi w Dzierżoniowie