Miejscowości
Bielawa
Status : miasto
Powiat (gmina) : dzierżoniowski (gm. Bielawa)
Liczba mieszkańców : ok. 31 500
Główna rzeka : Bielawica
Dawne nazwy : Langenbielau

Bielawa to niewielkie, aczkolwiek atrakcyjne miasteczko położone u podnóża Gór Sowich. Nazwa miasta pochodzi od nazwy potoku Bielawica nad którym się rozciąga. Jest lokalnym ośrodkiem przemysłowym z tradycjami włókienniczymi - pierwsze ośrodki tkackie powstały w XVIII w. W 1844 miał miejsce krwawo stłumiony bunt tkaczy, szeroko opisany przez Hauptmana. Prawa miejskie Bielawa uzyskała w 1924 r. Podczas II wojny światowej znajdowała się tutaj filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Bielawa

Spośród zabytków architektury warto zobaczyć XIX - wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP z trzecią co do wysokości wieżą w Polsce (101 m.). Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1288 r., natomiast wieża powstała w 1519 r.

Na uwagę zasługują również XVIII - wieczny Kościół Bożego Ciała, barokowe domy z XVIII w., średniowieczne krzyże pokutne, pałac Schonefeldów oraz XVI - wieczny pałac Sandreckich pierwotnie zbudowany jako dwór obronny w 1598 r.

Ciekawą atrakcją turystyczną jest Jezioro Sudety z dużym ośrodkiem wypoczynkowym oraz otwarta w 1999 r. kryta pływalnia "Aquarius" złożona z czterech niecek basenowych i 73 - metrowej zjeżdzalni. W centrum miasta znajduje się Góra Parkowa (455 m n.p.m.) gdzie stoi wieża widokowa oraz wyciąg narciarski.

Ponadto nieopodal miasta znajduje się Łysa Góra oraz Dzikowiec - niewielkie szczyty górskie z których chętnie korzystają paralotniarze. Dookoła Bielawy jest wiele szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, tras biegowych i wyciągów narciarskich co czyni miasto bardzo atrakcyjnym turystycznie.

Miejscowości w okolicy
Dzierżoniów Świdnica Niemcza Ząbkowice Śląskie
Dzierżoniów
(5 km)
Świdnica
(22 km)
Niemcza
(19 km)
Ząbkowice Śląskie
(20 km)
Zobacz także
Park Krajobrazowy Gór Sowich Pieszyce Jodłownik Ostroszowice
Park Krajobrazowy
Gór Sowich
(3 km)
Pałac w Pieszycach
(3 km)
Pałac w Jodłowniku
(4 km)
Ruiny pałacu
w Ostroszowicach
(3 km)
Projekt i wykonanie : Serwis Turystyczny Dolnego Śląska, wszelkie prawa zastrzeżone, info : info@dolnyslask.org